Dřevostavby svépomocí nebo na klíč?

Dřevostavby svépomocí moderní

Dřevostavby, sruby a ostatní stavby používající jako hlavní stavební prvek dřevo se stávají stále oblíbenějšími. Dřevo je přírodní materiál, který působí pozitivně na lidskou psychiku svým vzhledem i vůní. Člověk, jenž nezažil praskající krb v horském srubu, může těžko docenit kvality tohoto úžasného materiálu.

Pokud se rozhodnete vyměnit konvenční zděný dům za dřevostavbu nebo srub, tak první dvě klíčové otázky budou: Jaký typ dřevěného domku a kdo ho bude stavět? Můžete si postavit malou dřevostavbu svépomocí nebo dřevěný palác od stavební firmy za  15-20 milionů. První variantu upřednostňují nadšenci, kteří staví ekologický a ekonomický domek v přírodě, často bez inženýrských sítí. Takovou slušnou dřevostavbu je možné svépomocí postavit od půl miliónu korun. K této variantě potřebujete být šikovný, nadšený, trochu blázen a mít kamarády co se občas staví na výpomoc. Výsledek je nejistý a pro většinu lidí se tato varianta zdá být přinejmenším šílená.

Moderní dřevostavby na klíč

Výše zmíněná varianta byla spíše alternativní pro několik nadšenců. Dřevostavby na klíč volí v posledních letech mnoho lidí a to především z jediného důvodu – cena. Dřevostavby jsou levnější oproti zděným domům, mají nízké energetické nároky a výborné izolační vlastnosti. Na internetu si vyberete typ domku s vnitřním vybavením a za pár měsíců se můžete stěhovat.

Dřevostavby nemají jen samé výhody, ale samotný materiál nese určité vlastnosti. Dřevostavby vodí zvuk, takže pokud bude v patře někdo chodit, tak vy to prostě uslyšíte.  Další známou vlastností dřeva je jeho hořlavost, proto je velký důraz kladen na protipožární ochranu. U většiny dřevostaveb také nemůžeme počítat s životností jako u zděných domů.

Výhod moderních dřevostaveb na klíč je stále mnohem více. Mimo již zmiňovanou cenu budete jistě platit méně i za energie a to výrazně. Dřevostavby povětšinou poskytují vyšší užitný prostor na stejné výměře než zděný dům. Dřevostavby nabízí flexibilitu příček a mnoho možností jak pracovat s vnitřním prostorem. Když zjistíte, že vám prostorové rozvržení po nastěhování nevyhovuje, tak můžete poměrně snadno přehodit příčku a změnit koncepci bytu. Dřevo jako materiál hlásí v 21. století mohutný comeback do stavitelství a budoucnost dřevostaveb se zdá být velmi světlá.

Mohlo by se vám také líbit...