Jak na stěhování

Rozhodli jste se pro změnu bydliště a nyní vás čeká stěhování? Ve většině případů není stěhování věc, o níž se rozhodujete ze dne na den. Nenechávejte ho tedy na poslední chvíli a věnujte mu dostatečné množství času. Ušetříte si tím zbytečný stres a vyvarujete se nepříjemným situacím.

Zvládneme ho sami?

Ve chvíli, kdy začínáte plánovat stěhování, je dobré zamyslet se nad možností využít služeb profesionálů. Některé stěhovací firmy nabízejí možnost kompletního stěhování, které zahrnuje také balící, úklidové a někdy i přípravné služby v novém bydlišti. Většina firem vám bude také schopna poskytnout potřebný obalový materiál, jako jsou krabice, tašky, přenosky, lepící pásky apod., v množství potřebném přímo pro vás.

Pokud se rozhodnete stěhovat sami pouze s pomocí svých známých, vše si pečlivě naplánujte a vyčleňte si na stěhování dostatek času. S předstihem se zbavte všech nepotřebných věcí. Označte věci, které se budou stěhovat a které zůstanou a vše organizujte tak, aby se při stěhování dalo snadno s nábytkem a ostatními věcmi manipulovat. Také si nezapomeňte zajistit dostatečně velké stěhovací auto, abyste věci nepřeváželi na desetkrát.

Nachystejte si dostatečné množství obalového materiálu

Pokud nevyužíváte služeb stěhovacích firem, zajistěte si včas dostatečné množství obalového materiálu. Mezi obalový materiál, který se vám bude hodit, patří:

  • papírové krabice
  • tašky
  • přepravky
  • pytle
  • balící a bublinková folie
  • lepící páska
  • provázky

Pamatujte, že se vám při stěhování mohou krabice či pytle roztrhnout a přepravky se mohou rozbít. Proto mějte vždy nachystané dostatečné množství obalového materiálu, tím při stěhování vyřešíte i případné škody a předejdete tak zbytečné krizi.

Jak dobře zabalit?

S balením je dobré začít alespoň dva týdny před samotným stěhováním a vše si pečlivě naplánovat. Ohledně systému, co balit jako první, je dobré začít řešit věci, které jsou nejméně používané, což může být sezonní oblečení, většina knih nebo zřídka využívaná elektronika. Pamatujte také na to, že v novém bytě nebo domě, budete muset vše opět vybalit a proto je velmi praktické, pokud máte v krabici uložené věci pouze z jedné místnosti.

Zvlášť si nachystejte základní věci, které budete potřebovat poslední den ve starém bytě a první dny v novém. Ty také balte jako úplně poslední. Mezi takové věci patří oblečení na prvních pár dní, hygienické potřeby, léky, nabíječky na mobilní telefony, granule pro vaše domácí miláčky, apod. Cenné věci, šperky, hodinky, osobní dokumenty a další důležitou dokumentaci si také zabalte zvlášť, aby jste vše měli pohromadě. Pro děti i své mazlíčky sbalte všechny věci, které by mohli nutně potřebovat v nenadálých komplikacích.

Vždy balte tak, aby jste všechny věci unesli. Dna krabic zajistěte proti propadu a proti nárazu. Knihy a podobně těžké věci zabalte do menších krabic, s kterými půjde snadněji manipulovat. Pokud budou v krabici umístěny křehké věci, nadepište ji výstrahou, že je třeba s ní zacházet opatrně. Křehké věci vždy zabalte ještě zvlášť do papíru či folie.

Před stěhováním se může zdát, že se počet vašich věcí minimálně zdvojnásobil. Je to z toho důvodu, že nábytek stále zůstává na svém místě, ale jeho obsah se přesunul ven do krabic a přepravek. Je dobré vyhradit si jednu místnost, kam budete skladovat všechny zabalené věci, čímž se zbavíte pocitu, že žijete v provizoriu.

Vše si pečlivě označte!

Nepopsané či neoznačené krabice, pytle a přepravky jsou velkou chybou. Způsobíte si tím zbytečný zmatek při vybalování. Všechny krabice nebo přepravky si tedy pečlivě popište. Skvělou věcí je barevné označení krabic, a to podle místností, do kterých přijdou. Stejně tak můžete označit také dveře jednotlivých místností.

Jak na nábytek a spotřebiče?

Nábytek vždy zcela vyprázdněte! Dvířka a šuplíky přelepte izolepou a pro jistotu je ještě převažte provázkem. Volné poličky raději vyndejte ven a zabalte je zvlášť. Velké části nábytku se pokuste rozmontovat na menší a připravte si je zvlášť. Nábytek zajistěte balící nebo bublinkovou folií proti odření a otlučení. Také domácí spotřebiče by měly být před stěhováním vyprázdněny. Z trouby nezapomeňte vyndat plechy. Vyprázdněte, vyčistěte a následně odmrazte chladničku a mrazničku.

Administrativní stěhování

Stěhování se netýká pouze pouze majetku, ale také vyřízení nových dokladů, nahlášení změny adresy a vyřízení přeposílání pošty.

  1. Změna adresy – nezapomeňte nahlásit změnu adresy v důležitých institucích
    – obecní úřad – souvisí s tím také změna OP
    – finanční, případně živnostenský úřad
    – školy, školky, zaměstnání
    – u zdravotní pojišťovny
    – na registru vozidel
    – změnu nahlaste také u komerčních společností – lékař, zubař, advokát, telefonní společnosti, apod.
    – pošta – přeposílání pošty na novou adresu
  2. Změny u odběru elektřiny a plynu – nejprve navštivte příslušná oddělení a zažádejte o ukončení odběru elektřiny nebo plyny. Při přestěhování budou uskutečněny odečty a následně budou uzavřeny nové smlouvy.
  3. Nezapomeňte o změně bydliště informovat také své vzdálené příbuzné, známé, apod.

You may also like...