Jak se bránit chřipce i v době chřipkové epidemie?

Chřipka pro většinu lidí není ohrožující na životě, ale dokáže velmi znepříjemnit život. Obzvláště v době chřipkové epidemie je většina lidí v permanentním tlaku viru chřipky. Tento virus můžeme dělit na chřipkové viry A, B, C (Influenza).

Chřipková epidemie

Chřipková epidemie začíná většinou při 1500 nakažených na 100 000 obyvatel. Tento stav není nikdy přesný, protože okolo 1 až 2 třetin populace se slabším průběhem chřipky k doktoru nedorazí. Jedinci mající virus chřipky, kteří se snaží normálně fungovat, pomáhají v šíření a dosahu chřipkové epidemie. Inkubační doba chřipky je mezi 18 až 24  hodinami, ale u některých jedinců může být inkubační doba chřipky značně posunutá. Právě v posledních dnech inkubační doby a v prvních dnech akutního stavu je šance na šíření viru nejvyšší.

Chřipka se šíří kapénkovou infekcí. Většina nakažených je infikována vzdušnou cestou, ale častým zdrojem onemocnění jsou také kliky, MHD, vypínače, skleničky, příbory, propisky. Především v době chřipkové epidemie se tedy doporučuje těmto inkriminovaným předmětům vyhýbat.

Doporučení při chřipkové epidemii:

  • minimální sociální kontakt
  • přehnaně nevysilovat tělo sportem
  • dostatek spánku a tekutin
  • mytí rukou a proplachování sliznic

Jak dlouho chřipka trvá?

Podobně jako u nachlazení má chřipka poměrně jasnou dobu léčení 7-10 dnů. Jak zní lidové moudro: Neléčená chřipka trvá týden a léčená sedm dní. U chřipky mnohem více záleží na formě léčby, takže pokud budeme chodit do chladného prostředí a manuálně pracovat, tak si zaděláváme na zásadní komplikace, jenž mohou dobu léčení protáhnout klidně o 14 dní. I přes důkladné léčení, však nemůžeme předpokládat, že chřipka bude trvat dva dny. Když virus chřipky vnikne do našeho těla, tak je nastartován určitý proces a my můžeme jen v mantinelech určit jeho směr.

Jak léčit chřipku?

Chřipku spíše tlumíme než léčíme. Zázvor a zázvorový likér proti chřipce jsou velice oblíbené a v době chřipkových epidemií stoupne jejich spotřeba několikanásobně. Teplý čaj s medem je klasika, jenž může zpříjemnit polehávání na gauči a zlepšit stav. Také se doporučuje konzumace vitamínu C a to klidně v podobě tablet. Není třeba do sebe cpát čtyřikrát denně 1000 mg vitamínu C, ale spíše rozumě doplnit příjem vitamínu z ovoce jedním  500 mg C denně.  Výborným zdrojem vitamínu C mimo známých citrusů je také cibule, která navíc obsahuje allicin – antibiotikum přímo z přírody. Cibule i česnek proti chřipce pomáhají hlavně v teplem nezpracovaném stavu.

Dalšími dobrými potravinami v průběhu i prevenci proti chřipce jsou:

  • med
  • ovoce (citrusy především)
  • slepičí vývar
  • pálivé papričky

Při chřipce se nedoporučuje kouřit, neboť kouř dráždí sliznice a podporuje tvorbu hlenů. Nedoporučují se dokonce ani e-cigarety, které jsou k lidskému organismu šetrnější. Alkohol může prospět spíše jako kloktadlo, ale 3 velká studená piva vám rozhodně nepřidají na pohodě.

Poslední rada na léčbu chřipky nebo prevenci v době chřipkových epidemií zní: Hlavně klid a nohy v teple! Psychická pohoda a teplo domova mohou také zásadně pomoci v boji proti chřipce.

You may also like...