Kdo je technický dozor?

Celkový proces stavby je složitý a komplikovaný. Je potřeba celá řada profesí a řemeslných prací. Proto je velmi důležité, aby jednotlivé etapy byly vždy kontrolovány povolanou osobou. Takovou osobou je technický dozor. Co vše je jeho náplní práce, proč je dobré mít u výstavby technický dozor a je jeho přítomnost povinná, se dočtete v následujícím článku.

Proč je technický dozor důležitý?

Komplexní výstavba budovy je náročnou činností pro všechny zúčastněné. Je potřeba její dokonalé koordinace a hlavně dodržování přesných postupů a pravidel. Ty jsou sepsány v projektové dokumentaci, která se řídí podle stavebních zákonů a platných norem.

Jedině pak může celá realizace skončit úspěchem. V opačném případě dochází k technickým chybám, které vedou k nefunkčnosti stavby. Proto je velmi důležité, aby nad jednotlivými etapami výstavby měla kontrolu pověřená osoba, a to technický dozor.

Právní forma technického dozoru

Stavební zákon formu technického dozoru upravuje minimálně. Vykonavatel, myšleno technický dozorce, spolupracuje se stavbyvedoucím a je oprávněn činit záznamy do stavebního deníku nebo tvořit jednoduchý záznam o stavbě. Podle živnostenského práva je možné tuto živnost vykonávat jako volnou. Může fungovat i v zaměstnaneckém poměru, ale ne ve vztahu s dodavatelem.

Kde technický dozor využít

Výkon technického dozoru by měl být vždy v rovnováze s rozsahem a stavebně – technickou povahou stavby tak, aby byla zajištěna spolehlivá kontrola výstavby stavby. Od složitosti a komplikovanost stavby se odvíjí jeho přítomnost na stavbě. U složitějších projektů je potřeba jeho trvalá přítomnost.

Dozorčí správa

U rozsáhlých a složitých projektů je možné nechat zřídit dozorčí správu. Důležité je, aby investor určil a vymezil pravidla spolupráce jednotlivých členů dozorčí správy. Vždy by měl být určen jeden, který bude na celkové fungování správy dohlížet. V případě, že je investorů více, mohou se dohodnout na dozorčím orgánu.

Zástupce investora

Investor by měl mít zařízeného technického dozorce již před uzavřením smlouvy s dodavatelem. Technický dozor by měl mít vždy na základě smlouvy vymezený rozsah své funkce. Technický dozor je odborný zástupce investora. Zastupuje ho především:

  • při kontrole provádění prací
  • kontroluje dodávky od dodavatele
  • jedná s projektantem
  • jedná se stavebním úřadem a jinými účastníky výstavby

Naopak dodavatel a investor by měli technického dozorce informovat o všech předpisech a rozhodnutích, které se týkají konkrétní stavby, spolu s potřebnou dokumentací.

Úkoly technického dozorce

Výkon technického dozorce spočívá převážně v přejímání dokončených stavebních výkonů a v kontrole a přejímání dílčích stavebních částí, které byly dokončeny a budou posléze zakryty. Dále se pak jedná:

  • vytvoření soupisu vad a nedodělků
  • prověřování dodavatelských faktur
  • kontrola stavebního deníku
  • vývoj stavby na základě stavebního povolení
  • řešení nutných změn

Jelikož se jedná o velmi zodpovědnou a důležitou roli v celé výstavbě projektu, je důležité, aby technický dozor zastávala osoba kvalifikovaná a s potřebnými zkušenostmi. Nejlépe pak s kvalifikací ve stavebnictví nebo architektonickém směru.

Cena technického dozoru

Ohodnocení technického dozoru se většinou pohybuje kolem 3-5 % z celkového rozpočtu. Vše se odvíjí od složitosti konstrukce a míře zodpovědnosti, která byla během výstavby potřebná. Ohodnocení je doplněné o paušální částku, která je vždy věcí dohody.

You may also like...