Podle čeho vybírat klávesnici?

Historie klávesnice

Klávesnice je vstupní periferií počítače téměř od úplného počátku. Jejím předchůdcem byl psací stroj, který s pomocí počítače poslala na pohřebiště dějin. Z psacího stroje podědila klávesnice rozložení písmen QWERTY, jenž bylo původně navrženo pro plynulý chod a návrat kladívek psacího stroje.  Začátkem 80.let přišli první  elektronické klávesnice a klávesnice u modelu  IBM PC 5150 již připomínala ty dnešní.  V roce 1985 IBM představila model M, který je velice podobný dnešním klávesnicím. V následujících 32 letech klávesnice prošli poklidným vývojem.

Jak se zorientovat mezi klávesnicemi

Dnes máte mnoho modelů klávesnic od kancelářských po herní, kde přibylo několik speciálních tlačítek. U klávesnic nemusí platit, že cena určuje zároveň kvalitu. Důležité je si položit otázku: K jakému účelu klávesnici chci? K častému hraní počítačových her u stolního PC – tak by jste neměli zapomenout zvážit C-Tech Scorpia, GKB-107, která patří ke špičce poměru ceny a výkonu ve své kategorii.  Nebo potřebujete svůj PC ovládat bezdrátově z pohodlí postele a mít k dispozici touchpad  – v této třídě by jste neměli minout skvělou klávesnici Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus.

Stále mnoho lidí volí levné klávesnice okolo 150 Kč. Tyto klávesnice i přes nízkou cenu dokáži výborně posloužit, avšak nedoporučoval bych je ke každodennímu několika hodinovému psaní. V této kategorii dominuje Genius již dvě dekády. Naopak u drahých klávesnic nad 3 000 Kč vévodí Razer, který nabízí od nastavení nepřeberného množství barev po bezkonkurenční reakční rychlost. Dnešní trh nabízí také silikonové klávesnice, jejichž použití může být do průmyslu a prašného prostředí.

Oproti roku 1985 máme mnohem širší možnosti ve výběru klávesnic, proto je dobré si opravdu položit otázku: K jakému účelu klávesnici chci? V případě výběru nějaké dražší periferie je vhodné pročíst recenze výrobků v daném segmentu.

Mohlo by se vám také líbit...