Výběr správného monitoru

Monitor k počítači patří nejen mezi základní kancelářské vybavení, ale také k běžnému vybavení domácnosti. Nemusíte vlastnit ani stolní počítač, mnoho lidí využívá externí monitor i k notebooku. Rozšíření pracovní plochy zvyšuje totiž efektivitu práce a ulevuje očím.

Správná velikost monitoru

Velikost monitoru by měla být přizpůsobena vzdálenosti, ze které na něj koukáte. Pokud máte ve své práci nebo doma stůl s hloubkou kolem 60-70 centimetrů, ideální velikostí je monitor do 24 palců. Na větší vzdálenost si můžete dovolit větší. Menší vzdálenost není dobrá – bude vás bolet hlava, oči a krční páteř.

Obecně platí, že by minimální velikost monitoru při dlouhodobější práci u počítače měla být 17″. Pokud surfujete na internetu hodinku denně, postačí bohatě 13″ displej notebooku. Při celodenní práci se to ale vašemu tělu příliš líbit nebude.

Na truhu není problém najít i monitory s velikostí 26-30 nebo 30-40 paců. Cena tak velkého LCD monitoru je ale vyšší, než je tomu u televize. Proč si nepořídit rovnou levnější televizi? Kromě nižšího rozlišení a méně kvalitního panelu má televize pomalejší odezvu zobrazení. Pokud tak chcete využívat opravdu velký monitor, musíte zainvestovat do opravdu drahé televize. A to je lepší koupit kvalitní LCD monitor.

Rozlišení LCD monitoru

V dnešní době stále nelze považovat Full HD za standard, což je trochu smutné. U displejů notebooků sice najdete i 4K displeje, u levnějších modelů se ale objevují HD displeje s rozlišením 1 366 x 768 pixelů. U externích monitorů doporučujeme volit minimálně rozlišení Full HD – 1 920 x 1 080 px. Vyšší rozlišení může být problémem pro váš notebook a kromě grafiků, fotografů a zapálených hráčů her ho stejně nevyužijete.

Možnosti připojení LCD monitoru

Na LCD monitorech se za dobu jejich výroby a komerčního využití objevila pěkná řádka konektorů. My se budeme věnovat ale těm nejběžnějším. U moderních monitorů by měl být standardem HDMI konektor a Display Port nebo MiniDisplay Port. Velmi často také najdete na monitoru VGA, které je stále využívané u mnoha stolních počítačů i levnějších notebooků. Pokud vlastníte zařízení bez HDMI, určitě si pořiďte monitor, který podporuje jak VGA, tak HDMI. Monitor vám vydrží několik let – po výměně notebooku nebo počítače byste mohli litovat nemožnosti využití kvalitnějšího připojení.

Výběr podle značky

Vybírat podle značky je stále modernější. U monitorů to rozhodně není nic špatného! Nikdy neuděláte chybu s monitory Dell, Samsung nebo Acer. Špatné rozhodně nejsou ani výrobci Lenovo, Eizo, AOC nebo BenQ či LG. Cena monitoru s velikostí kolem 24 palců se může pohybovat někde od hranice 3 000 korun. Pod tuto hranici se může jednat o repasovaný monitor nebo nějaký méně kvalitní model.

Mohlo by se vám také líbit...