Jak vybrat chránič matrací?

Pořídili jste si kvalitní postel, s dobrým roštem a vhodnou matrací? Pak je vhodné investovat také do potřebných lůžkovin. Kromě prostěradel, přikrývek, polštářů a povlečení je dobré popřemýšlet o pořízení tzv. matracového chrániče. Chrániče matrací by měly patřit do základní výbavy každé ložnice.

Co je to chránič matrace?

V podstatě se jedná o obal, potah nebo podložku prodlužující životnost matrace. Obal či potah matraci chrání před znečištěním nebo mechanickým poškozením a zároveň zlepšuje hygienický i tepelný komfort vašeho lůžka. Chránič patří na matraci a umísťuje se pod prostěradlo. Díky všitým gumovým páskům ve všech rozích je zajištěno, že chránič zůstane na svém místě a během spánku se nikam nebude posunovat.

Vybíráme vhodný chránič matrace

Při výběru chrániče matrací je důležité zamyslet se nad tím, pro koho je primárně určen. Sháníme chránič matrace pro děti, pro dlouhodobě nemocného nebo pro zdravého dospělého člověka? Mezi kritéria, podle nichž se při výběru orientujte, patří:

  • zamýšlený uživatel a jeho potřeby,
  • velikost ochranné plochy – tedy rozměry chrániče,
  • materiál chrániče,
  • propustnost a voděodolnost chrániče matrace.

Velikost ochranné plochy a rozměry chrániče

Existují chrániče částečné a chrániče celkové. Částečné chrániče se používají jen na část postele, která je nejvíce ohrožena poničením a zašpiněním. Mají výhodu především v tom, že se dají snadno vyměnit. Celkové chrániče chrání matraci po celé její délce. Některé celkové chrániče chrání matrace pouze na její horní ploše, jiné i na bocích, případně po celém povrchu – například ty pro alergiky.

Chrániče matrací jsou k dostaní v klasických rozměrech matrací. Seženete je tedy ve všech velikostech, včetně těch atypických. Můžete si tedy vybrat chrániče dětských matrací, chrániče matrací pro dospělé

Jaký materiál chrániče zvolit?

Matracové chrániče se vyrábějí z funkčního, zdravotně nezávadného materiálu s membránou, jsou prodyšné, se sací schopností, ale nepropustné. Oblíbenou a také velmi praktickou variantou je kombinace bavlny a nepromokavého, avšak prodyšného polyuretanového zátěru. Při vyšší zátěži je možné používat chrániče obsahující PVC nebo materiály na bázi gumy. Nepromokavé chrániče matrací jsou bezpečnější z hlediska udržení většího objemu tekutiny. Jejich nevýhodou je ale menší prodyšnost a také hlučnost při pohybu.

Při volbě materiálu je potřeba vzít také v potaz, zda uživatelem nebude dlouhodobě ležící pacient. V takovém případě je dobré uvažovat i o speciálních chráničích matrace v kombinaci s antidekubitní podložkou. Antidekubitní podložka je podložka zabraňující či výrazně snižující riziko vzniku proleženin. Na trhu naleznete podložky z materiálů, u nichž výrobci slibují antibakteriální a protiplísňové účinky.

You may also like...