Za jak dlouho vyprchá alkohol?

Znáte to, večer si na grilovačce dáte pár piv a druhý den, když máte jet ráno domů, jste celou cestu nervózní, protože nevíte, jestli v těle nemáte zbytkový alkohol. Každý jedinec odbourává alkohol jinou rychlostí, ale v zásadě, když budete pokračovat v pití alkoholu po půlnoci, nemůžete druhý den celé dopoledne řídit. Rychlost odbourávání alkoholu záleží kromě pohlaví také na tom, jestli jste najedení, vyspaní nebo nejste nemocní. Nevyspalost, únava, stres a pití na lačno prodlužuje dobu odbourávání. Rychleji odbourávají především muži a lidé, kteří jsou zvyklí častěji pít. Proto ženy rychle spadnou do závislosti a snadněji se opijí. Podle odborníků je nejvyšší procento alkoholu v krvi zhruba hodinu po napití, teprve pak hodnoty klesají.

Například muž o váze 80 kg potřebuje na zpracování jednoho piva okolo 2 hodin. Když si dá 8 dvanáctek, potřebuje minimálně 16 a půl hodiny. U žen se tato doba ještě prodlužuje. Žena vážící 60 kilogramů zpracuje jedno pivo za téměř 4 hodiny. Na 6 piv potřebuje celý den. Osmdesátikilový muž, který si dá 2 panáky 40% alkoholu, potřebuje 4 a půl hodiny, aby se dostal na nulovou hladinu alkoholu v krvi. Na 10 panáků potřebuje minimálně 22 hodin.

Při dechové zkoušce je jistá tolerance. Řidiči, kteří nadýchají do jedné promile se dopustili „pouze“ přestupku, zatímco řidiči, kteří nadýchají více, spáchali trestný čin.

Na závěr, odbourávání alkoholu nijak neovlivníte a neurychlíte. Proto se vyplatí druhý den jet raději hromadnou dopravou, než v případě nehody přijít o řidičský průkaz a platit několikatisícové pokuty, v krajním případě i statisícové.

You may also like...