Jak svařovat?

Oblast sváření je stále více chybějící složkou na pracovním trhu. Stále méně mladých lidí se rozhoduje pro vyučení řemesla a ještě méně svářečství. Vzniká tak jejich nedostatek. Proto se začaly pořádat různé svářečské kurzy, které mají tento nedostatek zmenšit. Potřebujete oprášit své znalosti nebo vás svařování zajímá, pak článek jak svařovat, vám bude jistě k užitku.

Co je svařování?

Svařování, nebo také sváření, je proces, při kterém dochází k vytvoření spoje dvou a více součástí. Aby byly dva předměty dokonale spojené, je potřeba na ně působit tlakem nebo teplem. V některých případech je pak potřeba využít kombinaci obou způsobů.

Jak správně svařovat?

Postup pro správné svařování je dán předem stanoveným průběhem procesu. To znamená kroky, které jsou potřebné před zahájením svařování, v průběhu i o skončení a dokončení požadovaného svárového spoje.

Je tak potřeba se informovat o jednotlivých metodách, základních, přídavných a pomocných materiálech, o tepelným zpracování a spoustě dalších krocích. Každá svařovací metoda má jiné postupy, vyžaduje jiné materiály a přípravy. Je tak potřeba být vždy na konkrétní metodu vyučen či vyškolen.

Svařovací metody

Ve svařování existují různé svařovací metody, kterými lze dva předměty spojit. Na základě zvolené metody se označuje konkrétní druh svařování. Svařování dělíme na:

  • tavné
  • obloukové
  • tlakové
  • odporové
  • difúzní a další

Svařovací postupy

Mezi nejběžnější a nejzákladnější svařovací postupy patří svařování MIG/MAG. To je v současné době nejvyužívanější. Je to kvůli stále rostoucímu využívání mikroelektroniky a digitální techniky. Jeho výsledkem jsou lehčí svařovací zdroje, rychleji reagující řídící obvody a zlepšení zapalovacího procesu. Dalšími postupy jsou:

  • svařování obalenou elektrodou
  • DeltaSpot
  • svařování TIG/WIG

Jak svařovat s CO2?

Svařování MAG, je také označováno za svařování s CO2. Je metoda obloukového svařování tavící se elektrodou v ochranném plynu aktivním, využívá teplo elektrického oblouku mezi kontinuálně dodávaným drátem (elektrodou) a svařencem. V tomto případě se jedná o reakci ochranného plynu s roztavenou lázní CO2.

Tepelné zpracování

Důležitou a podstatnou roli sehrává tepelné zpracování materiálu. Existuje celá řada různých technik tepelného zpracování, které se od sebe odlišují konečným výstupem. Metodami tak jsou například předehřevy, kalení, nitridaci, cementace nebo žíhání. Jedná se o proces, při kterém se mění teplota a někdy také chemické složení kovu. Má tři fáze:

  • ohřev
  • prohřátí
  • ochlazení

Podle tloušťky materiálu

Podle tloušťky materiálu se volí postup, kterým budou předměty spojeny k sobě. U tenkých materiálů se nejčastěji používá svár nebo překryté sváry, které jsou pouze a povrchu. U menších nároků na pevnost se používají bodové spáry.

Při hrubých materiálech se používají sváry V nebo X. Svár V vzniká při dotyku svařenců, které jsou šikmo zbroušeny. Svár typu X je stejný jako svár V, ale je oboustranný. Používají se při extrémních tloušťkách. Před a během svařování je potřeba, aby byl materiál pevně upevněn. Je možné ho zafixovat ručně nebo fixovacími svěrkami. Při svařování velkých a rozměrnějších materiálů je nutné vytvořit fixovací bodové spáry.

Jak se naučit svařovat?

Svařování je jednou z nejdůležitějších oblastí v oboru strojírenství. Je to samostatná věda a různé materiály vyžadují různé svářecí postupy. Svařování je vyučována v kurzech nebo svářečských školách, které se zaměřují na jeho teoretickou i praktickou část. Absolventi svářečského kurzu jsou tak připraveni na závěrečné zkoušky, které odpovídají český, evropským a mezinárodním normám. Takovou přípravu nabízí například svářečská škola AZ Weld Stuchl s. r. o.

You may also like...